Historicky nejúspěšnějším oddílem a oddílem s největší členskou základnou sdruženým pod hlavičkou TJ Sokol Toužim, je bezesporu basketbal. Jeho družstva v současné době vídáme na palubovkách nejen Karlovarského a Plzeňského kraje, ale družstvo U19 hraje nadregionální soutěž a tak nás můžete vidět .

V současné době - v sezóně 2023 - 2024 hrají za tento hned tři družstva oddíl basketbalu: dívky U10 a U12 a U19. Družstva žen a mužů - pouze trénují.
Všechny tři soutěžní družstva můžete viděl při domácích zápasech v nově zrekonstruované toužimské Městské sportovní hale, která patří mezi nejhezčí (a to nejen dle dle našeho názoru, ale hlavně podle slov našich soupeřů) v regionu.